Hraní na LTE – postřehy a zkušenosti

Hraní na LTE
Hraní na LTE

Jak už jsem psal v jednom z předchozích příspěvků – v Praze jsem poměrně krátce. Přišel jsem sem v prosinci za prací. A samozřejmě jsem sháněl i místo, kde složit hlavu. Naštěstí mi zaměstnavatel nabídl možnost ubytování, prakticky za cenu energií. Neváhal jsem a vzal jsem to. Bohužel internet, který byl součástí „základní“ výbavy, stál za starou bačkoru. A tak jsem se dostal k hraní na LTE

Jak si správně vybrat?

Před tím než jsem si vybral LTE jsem zkoušel kde co. Bohužel, majitel ubytování si nepřeje jakékoliv zásahy do bytu a tím mi zavřel dveře k různým lokálním provozovatelům wifi a podobně, protože prostě nebyla možnost dát někam anténu, nebo například dotáhnou někudy kabel. Když už to vypadalo, že se budu muset rozhodnout mezi levným bydlením a kvalitním internetem (a internet vyhrával, protože bez netu fakt žít nebudu). Tak mě napadlo vyzkoušet, jak funguje hraní na LTE.

Samozřejmě se mi do toho nechtělo vrhat po hlavě, takže jsem to z počátku zkoušel čistě v rámci svého obyčejného mobilního tarifu u Vodafone s limitem 5GB. Píchnul jsem do PC telefon přes USB a sdílel z něj internet. Takhle jsem hrál asi dva dny Apex Legends. Všechno se zdálo být v pohodě, tudíž jsem začal hledat možnosti jak pořídit datovou SIM za co nejlepších podmínek. Moje požadavky byly poměrně jasné – neomezená data UP i DOWN, co nejlevnější a s co nejvolnějšími smluvními podmínkami. Logicky jsem se prvně poohlížel u domovského Vodafonu. Zkušenosti s nimi mám však mizerné a nechtělo se mi jim do kapsy sypat další peníze. Krom toho bych byl vázán smlouvou na dva roky, což jsem vysloveně nechtěl. Ceny za data jsou u nás pořád vysoké, a kdybych se třeba stěhoval někam, kde by byla možnost normálního internetu, tak bych musel platit nesmyslné peníze za vypovězení smlouvy.

Nakonec jsem objevil nabídku od T-mobilu. Neomezená data, bez závazku za 1425 Kč/měsíc. Ano, cena není ideální, ale pro mě to vychází určitě levněji, než si kvůli internetu hledat nové bydlení. Poslední, co mi zbývalo vyřešit, byl modem.

Jak jsem vybral modem

Ten nebyl součástí nabídky od T-mobile. Klasicky jsem provedl krátký průzkum po internetech a nakonec jsem sáhl po TP-LINK TL-MR6400. A sáhl jsem dobře. Je to naprosto blbuvzdorný zařízení. Stačí vložit simkartu, nastavit základní nastavení a jste na internetu. Modem může sloužit jako wifi router, kde je deklarovaná přenosová rychlost až 300 Mbit/s, bohužel pouze na frekvenci 2,4 GHz. Samozřejmosti jsou i čtyři LAN a jeden WAN vstupy. O stabilní příjem signálu se starají dvě externí antény, které byly součástí balení. Bydlím na okraji Prahy, modem mám položený na Case od PC a signál se pohybuje na úrovni 75 %. Což podle mě není špatné. Součástí balení byl i cca metr dlouhý síťový kabel.

Hraní na LTE – Rychlost a Stabilita

Rychlost LTE samozřejmě není konstantní ani garantovaná, na druhou stranu se po většinu času drží minimálně na úrovni 20 Mbit/s, a to jak download, tak i upload. Měření rychlosti jsem prováděl převážně na webu rychlost.cz. V časech mimo špičku však dosahuji i rychlosti 40/50 Mbit/s u downloadu a cca 30 Mbit/s u uploadu. Pingy zkouším přes CMD ve windows pingováním na seznam.cz, kde dosahuji stabilních 20 ms.

Další testování bylo přímo online hraní. Většinou hraji Apex Legends na německých a holandských serverech, kde se ping pohybuje kolem 40 – 60 ms a Quake Live na německých serverech kde se ping pohybuje kolem 30-40 ms. Překvapivě je ping relativně stabilní, takže se dá hrát povětšinou úplně v pohodě. Jak jsem zmiňoval výše, upload není vůbec špatný, takže zvládám i streamovat. Bitrate mám nastavený na 5000 Kbps a při streamování nepociťují žádný vliv na ping. Za těch cca 6 týdnů co tento internet používám, jsem zažil výpadek jen jednou a to poměrně nedávno. Má osobní teorie je, že došlo k přetížení sítě v důsledku koronavirové karantény. Takže závěrem se dá říct, že pokud nemáte jinou možnost, tak hraní na LTE je možné 🙂

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*