Dusk – střílečka jako kdysi!

Dusk
Dusk - úvodní obrazovka

Zajímalo by vás, co se vznikne, když smícháte Quake, Doom, Half-Life, Alien vs. Predator a Serious Sam? No přece Dusk! Šílená střílečka, která je poklonou žánru devadesátkových akcí!

Volání Cthulhu!

V Dusku se vžijete do role bezejmenného hrdiny přezdívaného DuskDude, nebo také „The Intruder“, který se vydal namastit si své kapsy do městečka Dusk. V jeho okolí byly totiž nalezeny starobylé ruiny, které, podle řečí jdoucích prostým lidem, skrývají obrovské bohatství. Aby to ovšem náš hrdina neměl jednoduché, tak rozvaliny také skrývají temnou magii Prastarých. O tu se začala zajímat armáda a její vědci. Netrvalo však dlouho a nečistá magie Prastarých proměnila obyvatele městečka, včetně vojáků a vědců, do smysluzbavených kultistů. Americká vláda se tento problém jala vyřešit tak, jak je jejím zvykem – postavila kolem celého uzemí zeď a prohlásila DUSK zakázanou zónou. Pokud tedy DuskDude chce zbohatnou, musí se prostřílet celou plejádou nepřátel!

Story tu opravdu není to hlavní. Abych vůbec dokázal sepsat, o co ve hře jde, tak jsem se musel podívat na wikipedii. Na druhou stranu – hra dokáže „vyprávět“ jenom tím, jak jsou navržené levely, modely nepřátel a občasným „temným hlasem“. Což je samo o sobě super.

Dusk – Synek z dobré rodiny

Hru vydává New Blood Interactive, tedy stejný tým lidí, který stojí i za vynikajícím Amid Evil. Koncept hry však pochází z hlavy jednoho člověka, jehož jméno je David Szymanski‏. Celý projekt je postaven na engine Unity, což byste na první pohled určitě nepoznali. Na mě hra působila celou dobu enginem vlastním. Autor se někde dokonce vyjadřoval v tom smyslu, že hra se graficky jevila pořád mnohem lépe, než si sám představoval. Tak ji musel záměrně „ošklivit“. Grafická stylizace vypadá opravdu oldschoolově, podle mého je jasně inspirována prvním Quakem. Tvůrci se u ID neinspirovali jen grafikou, ale vytvořili i vlastní variantu strafe jumpu a to včetně aircontrolu, takže Dusk je pěkně rychlá akce.

Úrovně jsou velmi různorodé. Budete procházet po otevřených prostranstvích, kde na vás nabíhají desítky nepřátel, přesně jako v Serious Samovi. A hned na to se dostanete do temných interiérů, kde se budete procházet s baterkou v ruce v absolutní temnotě. Podíváte se na venkov, na vojenské základny, do opuštěného města, projdete gotickými kobkami a tak dále. Podobně jako v Half-Life si můžete hrát s fyzikou hry – nepřátele zabíjet okolo se povalujícím haraburdím, nebo si třeba udělat „schůdky“ na místa, kam byste se jinak nedostali. Samozřejmostí jsou tajné místnosti a dokonce tři celé skryté levely.

Arzenál je více než dostačující. Najdete zde všechno co potřebujete: dvouhlavňovou brokovnici, raketomet, granátomet, samopal, odstřelovačku a tak dále. Se zabíjením zloduchů vám pomůžou i různé powerupy, jako třeba rychlejší střelba, zpomalení času, lezení po zdech a další. Celou akci doprovází řádně adrenalinová metalová hudba.

Závěrem

Dusk je zkrátka výborná hra. Pokud dohrajete singleplayer, tak na vás čeká ještě endless mód, kde se můžete pokusit přežít co nejvíce vln nepřátel. Milým překvapením je také klasický multiplayer. Bohužel servery byly většinou prázdné. Pokud by někdo měl opravdu zájem, tak může vyzkoušet oficiální discord kanál, kde se údajně domlouvají pravidelné seance. Taková třešnička na dortu je brzký příchod SDK a podpora na steam workshop, tudíž své choutky uspokojí i všemožní kreativci a nám ostatním to zajístí zdroj mnoha nových map a módů.

Ps.: Průchod hrou je zaznamenán na mém youtube kanálu. Bez tajných levelů. Ty si najděte sami :P.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*